Sheshi Wilson, Qendra Olimpia (+355) 69 47 53 407

MISS UNIVERSE ALBANIA

HISTORIKU

“Miss Universe” është konkursi televiziv më i rëndësishëm ndërkombëtar i bukurisë femërore, mbajtur çdo vit dhe sponsorizuar nga Organizata Miss Universe. Ky është një nga eventet më të shikuar në botë me një audiencë ndërkombëtare prej rreth 600 milionë shikues.

“Miss Universe” u krijua në 1952 nga kompania e veshjeve “Pacific Mills” Kaliforni dhe u bë një ngjarje e përvitshme nga “Kayser-Roth Corporation” deri sa u ble në vitin 1996 nga Donald Trump. Miss Universe është një garë vjetore bukurie ndërkombëtare që drejtohet nga Organizata e Miss Universe.

Miss Universe është konsideruar si kompeticioni më i madh i bukurisë në botë, në aspektin e prestigjit dhe të popullaritetit. Miss Universe konsiderohet si një nga ngjarjet më të rëndësishme kulturore (së bashku me Lojrat Olimpike, FIFA World Cup, dhe Panairi Botëror).

Parada e bukurisë botërore transmetohet në Shtetet e Bashkuara për NBC-TV, vazhdon të transmetohet në Spanjë në platformën televizive Telemundo, dhe Webcast ne XBOX Live. Në vitin 1998, “Miss Universe” ndryshoi emrin e saj nga “Miss Universe Inc”, në Organizatën e “Miss Universe”, dhe selia u zhvendos nga Los Angeles, Kaliforni, në New York City në atë vit. Donald Trump solli në një ekip të ri të profesionisteve të konkursit të kryesuar nga CEO e saj e re, Molly Miles dhe president Maureen Reidy.

Në vitin 1998, ka lindur logo e Miss Universe – “Gruaja me yjet”, që perfaqëson bukurinë dhe përgjegjësine e grave rreth Universit.

Që nga viti 2002 Shqiperia ka marrë pjesë në garën e bukurisë në “Miss Universe”. Ndërsa Kosova filloi te kishte përfaqesueset e saj si shtet vetëm në vitin 2008. Disa prej bukurosheve shqiptare që kanë arritur të shijojnë famën përtej kufijve pikërisht nga pjesëmarrja e tyre në “Miss Univerese”, janë Angela Martini, Agnesa Vuthaj, Adrola Dushi, Trejsi Sejdini, Marigona Dragusha e shumë të tjera…

“Miss Universe Albania & Kosova” organizohet cdo vit në Shqipëri dhe Kosovë nga producenti Eduart Dedaj në bashkëpunim me televizionet më të ndjekura në Shqiperi dhe Kosovë, duke u shndërruar në eventin më të ndjekur të bukurisë shqiptare.

LISTA E FITUESVE TE ” MISS UNIVERSE ALBANIA “

2002  Anisa Kospiri

2003  Denisa Kola

2005  Agnesa Vuthaj

2006  Eralda Hitaj

2007  Sadina Alla

2008  Matilda Mecini

2009  Hasna Xhukiçi

2010  Angela Martini

2011  Xhesika Berberi

2012  Adrola Dushi

2013  Fioralba Dizdari

2014  Zhaneta Byberi

2015  Megi Luka

2016  Lindita Idrizi

2017  Blerta Leka

2018  Trejsi Sejdini

2019  Cindy Marina

2020  Paula Mehmetaj

2021  Ina Dajci

2022  Deta Kokomani

EKIPI YNË

Eduart Dedaj

Producent

Albert Dumani

Autor

Cindy Marina

Prezantuese

Adela Cami

Prezantuese

Teni Vllacaj

Prezantues

Xhensila Pere

Koordinatore

Endri AllmuÇa

Drejtor Marketingu
Blerta Kasalla

Blerta Kasalla

Makeup Artist

Arlind Shehu

Post Production

Pirro Beati

Fotograf
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.