Sheshi Wilson, Qendra Olimpia (+355) 69 47 53 407
title image

I HIQET KURORA MISS-IT PAS VIDEOS QË POSTOI NË RRJETIN SOCIAL TIK-TOK

I HIQET KURORA MISS-IT PAS VIDEOS QË POSTOI NË RRJETIN SOCIAL TIK-TOK

Bukuroshes nga Papua Guinea e Re që u shpall Miss në 2020 dhe do përfaqësonte vëndin e sajë, shtet në oqeani, iu hoq kurora pasi shpërndau një video të saj duke bërë twerk (kërcim në mënyrë provokuese që lëviz të pasmet) në TikTok, ndërkohë që kritikët thonë se incidenti zbulon një kulturë të thellë të në vend.

 

Lucy Maino - Women's Soccer - University of Hawaii Hilo Athletics

 Lucy Maino, 25, e cila ka shërbyer gjithashtu si kapiten i ekipit të futbollit të grave në Papua Guinea e Re, u përball me ngacmime të mëdha në internet pasi ajo ndau një video të saj duke twerking në aplikacionin për ndarjen e videos TikTok.

Megjithëse videot me twerking janë të zakonshme në aplikacion, videoja tani e fshirë e Maino u veçua nga kritikët që thanë se nuk ishte e përshtatshme për një “model” të ndante një video të saj duke kërcyer në këtë mënyrë.

“Qëllimi ynë kryesor është fuqizimi i grave. Ne jemi një platformë unike në stilin e konkursit që promovon trashëgiminë kulturore, vlerat tradicionale dhe ndarjen përmes turizmit për vendin dhe njerëzit tanë, “tha komiteti në një deklaratë.

“MPIP PNG promovon virtytet e besimit, vetëvlerësimit, integritetit dhe shërbimit të komunitetit me një fokus paralel në arsim.” 

Skerah on Twitter: "Congratulations Miss @PagaHillEstate Miss PNG 2019-2020 Lucy Maino… "

Allan Bird, guvernatori i Lindjes Sepik dhe bashkëkryetar i Koalicionit të Parlamentarëve kundër Dhunës me Bazë Gjinore, denoncoi ngacmimin në internet të Maino, duke shkruar në mediat sociale: “Çfarë lloj shoqërie dënon torturat dhe vrasjet e grave ende i mërzitur kur një grua e re bën një video vallëzimi?

Një ish Miss PNG, e cila nuk dëshironte të prenoncohej, tha se incidenti tregoi mizogjini të thellë në vend.

Miss-it i hiqet kurora sepse bëri twerk në TikTok

“Unë jam e sigurt nëse një figurë mashkull publike do të bënte një TikTok, të gjithë do të qeshnim apo edhe do ta lavdëronim atë,” tha ajo.

Maino mori një bursë futbolli e cila i lejoi asaj të përfundonte një diplomë në administratën e biznesit në Universitetin e Hawaii. Ajo përfaqësoi Papua Guinenë e Re si kapitene e ekipit kombëtar 2019, duke fituar dy medalje të arta në Lojërat e Paqësorit 2019 në Apia, Samoa.

Ajo u kurorëzua Mis Papua Guinea e Re – një rol që përfshin të veprosh si një ambasadore kulturore për vendin dhe një avokate për gratë – në 2019. Ajo ka vazhduar në rol për një vit shtesë për shkak të pandemisë Covid-19. Shumë njerëz kritikuan komitetin për mos mbështetjen e Mainos pasi ajo u sulmua për videon.

Miss-it i hiqet kurora sepse bëri twerk në TikTok